Napsali o nás

Letošní Mezinárodní den nevidomých se odehrál v hotelu Kladno

Organizace nevidomých a slabozrakých v Kladně pořádala 11. listopadu v hotelu Kladno své pravidelné shromáždění při příležitosti Mezinárodního dne nevidomých, který připadá na 13. listopad.

Právě 13. listopadu roku 1745 se narodil Valentin Haüy, první učitel a vychovatel nevidomých dětí a zakladatel historicky prvního výchovného a vzdělávacího ústavu pro nevidomé v Paříži. 

„Na našem shromáždění jsme zhodnotili dosavadní činnost za uplynulý rok a připravili plán na ten příští. Součástí programu byli i hosté. Navštívili nás pracovníci počítačové firmy, kteří k nám přijeli prezentovat své pomůcky pro zrakově postižené. Tato firma se zabývá pomůckami, jako jsou počítače a mobilní telefony s hlasovým výstupem a kamerové lupy pro zrakově postižené,“ uvedla pro Kladenské listy Ivana Macounová z SONS Kladno. 

Členy sdružení jsou zrakově postižení občané, jejich rodinní příslušníci a přátelé, především z kladenského okresu. V Kladně mají momentálně 80 členů. Hlavním sponzorem je Magistrát města Kladna, který svými dotacemi umožňuje částečné pokrytí nákladů nejen na provoz centra, jež sídlí v Metě, ale také na zájmové činnosti, například permanentky do solné jeskyně, do Středočeského divadla a do aquaparku.

„Naše pobočka poskytuje poradenství a další služby. Především organizujeme volnočasové aktivity, kterými jsou různé kulturní akce, besedy s odborníky, ale věnujeme se i sportovním aktivitám jako je bowling, zvuková střelba a showdown,“ řekla Ivana Macounová.

„Nedílnou součástí naší činnosti je i každoroční pořádání rekondičních pobytů pro naše členy. Zájemce však máme i z jiných koutů republiky. Takový pobyt je tedy příležitostí k setkání a navázání nových přátelství a výměně zkušeností handicapovaných lidí. Naše pobyty jsou zaměřeny především na procvičování sebeobsluhy, nácvik práce s kompenzačními pomůckami, ale i různé vědomostní soutěže a samozřejmě výlety. Rádi navštěvujeme zajímavá místa a památky naší republiky. Prohlídky máme vždy předem domluvené a uzpůsobené potřebám zrakově postižených,“ vysvětlila Macounová.

Na závěr roku pořádá Organizace nevidomých a slabozrakých již tradičně Mikulášskou nadílku. Ta se letos bude konat 1. prosince v restauraci U Matěje.

„Vše můžeme uskutečnit díky drobným sponzorům, kteří nás podporují. Chtěla bych poděkovat všem, kdo se podílí na pomoci zrakově postižených, ať už finančně, věcnými dary nebo třeba jen drobnou pomocí v ulicích našeho města. Kdo by se chtěl více dozvědět o naší organizaci nebo nás přijít navštívit, může se podívat na webové stránky, kde najde veškeré potřebné informace. Kontaktovat nás můžete na www.sonskladno.cz, najdete nás i na Facebooku,“ uzavřela Ivana Macounová z SONS Kladno.

Zdroj: https://kladenskelisty.cz/157074/letosni-mezinarodni-den-nevidomych-se-odehral-hotelu-kladno/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *