Právě si prohlížíte Informace ze Sociálně právní poradny 12/2024

Informace ze Sociálně právní poradny 12/2024

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPoradna

Průkazy s končícím datem platnosti   

O skončení platnosti průkazu osoby se zdravotním postižením jeho držitele dnes povinně předem informuje úřad práce. Neprodlužuje se platnost, ale vyplní se formulář žádosti o průkaz. Podává se nejdříve 90 dnů před termínem skončení platnosti stávajícího průkazu. Řízení o žádostech podaných dříve musí úřad práce zastavit. U zdravotních postižení s dovětkem „trvale“ stačí předchozí posudkové zhodnocení a nehodnotí se tedy znovu, zda žadatel splňuje podmínky nároku. Fotografii by si měl úřad práce obstarat z databáze občanských průkazů. Formulář žádosti najdete na tomto odkazu:

https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-priznani-prukazu-osoby-se-zdravotnim-postizenim

Minimální mzda v roce 2025 a konec zaručených mezd v soukromém sektoru

Minimální měsíční mzda při práci na plný úvazek s pracovní dobou 40 hodin týdně v roce 2025 stoupne na 20 800 Kč, přepočteno na hodinu na 124,40 Kč.

S posledním letošním dnem skončí zaručené mzdy pro zaměstnance pracující u soukromých zaměstnavatelů. Zaručené platy tak zůstávají jen ve státním sektoru. Mzdou se označuje výdělek v komerční sféře, platem ve státní sféře.

Změna u exekučních srážek z příjmu

Od října 2024 platí, že dlužníkovi s nejméně čtyřmi exekucemi vedenými různými oprávněnými se sráží 2/3 čistého zbytku příjmu místo dosavadní 1/3. Dosud toto pravidlo platilo jen pro vymáhání přednostních pohledávek, jako jsou například pohledávky státu, výživné na nezletilé děti nebo škoda na zdraví způsobená trestným činem. Odůvodnění zní takto: „Tím budou vícečetné dluhy uspokojovány spravedlivěji ve vyšší výši a dále se smyje rozdíl mezi srážkou v exekuci a v insolvenci. Předlužený povinný bude silněji motivován podat na sebe insolvenční návrh a řešit své dluhy komplexně v oddlužení.“

Je třeba si připomenout, jak se srážky počítají. Od příjmu dlužníka odečte nezabavitelná částka, která se zvyšuje s počtem vyživovacích povinností dlužníka. To co zbude, se nazývá čistý zbytek příjmu. Nepřevyšuje-li v roce 2024 částku 28 585 Kč, rozdělí se na třetiny. Dlužníkovi se vždy vyplatí nezabavitelná částka a 1/3 čistého zbytku příjmu. Zbývají z něj 2/3. Je-li vymáhána přednostní pohledávka a nově také 4 a více nepřednostních pohledávek, tyto zbylé 2/3 patří věřitelům. Je-li vymáháno 3 a méně nepřednostních pohledávek, dlužníkovi se vyplatí další 1/3 a zbylá 1/3 patří věřitelům. Co je nad limit 28 585 Kč, zabavuje se plně. Jednoduchý příklad z praxe:

Dlužník má 4 exekuce, z nichž žádná není vedena pro přednostní pohledávku. Jeho důchod činí 19 728 Kč. Nemá žádnou vyživovací povinnost. Nezabavitelná částka u dlužníka bez vyživovací povinnosti pro rok 2024 je 12 705 Kč.

Výpočet do října:

Protože nebyla vedena exekuce pro přednostní pohledávky, z příjmu převyšujícího nezabavitelnou částku šly 2/3 dlužníkovi a 1/3 šla věřitelům.

19 728 Kč – 12 705 Kč = 7 023 Kč : 3 = 1/3 = 2 341 Kč

Nezabavitelná částka 12 705 Kč + 4 682 Kč (2/3) = 17 387 Kč bylo vyplaceno dlužníkovi.

Výpočet od října:

Na úhradu dluhů jdou nově 2/3, takže k výplatě dlužníkovi zůstává o 1/3 méně = 15 046 Kč.

Rozhodnutí o zvýšení srážky se nevydává a dlužníka o něm pouze informuje plátce příjmu. Postižení 2/3 lze prolomit jen v případě, že 1/3 zbytku čistého příjmu dlužníka je nižší než měsíční odměna a výše náhrady hotových výdajů s DPH stanovených pro insolvenční správce, tj. aktuálně 1 089 Kč. V našem příkladu však 1/3 činí 2 341 Kč a 2/3 příjmu tak postihnout lze. Výkonem rozhodnutí respektive exekucí mohou být stejným způsobem jako příjmy z výdělečné činnosti postiženy i všechny druhy důchodů jako příjmy nahrazující odměnu za práci, s výjimkou situace, kdy důchodce z důchodu platí pobytové sociální služby.

Výše uvedená pravidla upravuje občanský soudní řád a nařízení vlády 595/2006 Sb. Zvýší-li se životní minimum a normativní náklady na bydlení, zvýší se tím nezabavitelná i plně zabavitelná částka.  

Milá zpráva z tisku nakonec

 Ale abychom poslední vydání tohoto roku nekončili tímto spíše skličujícím tématem, přebíráme na závěr nedávnou zprávu z Nymburského deníku:

Otevřená věznice v Jiřicích přivítala dvě nová dvouměsíční štěňata labradorského retrívra jménem Zeus a Zircon. O jejich výchovu se budou starat vězni Marek a David v rámci programu výchovy vodicích psů Tlapka v dlani. Program pomáhá odsouzeným připravit se na návrat do běžného života a snižuje riziko recidivy. O možnost starat se o psy je mezi vězni velký zájem. Rozhodujícím faktorem při výběru jsou osobnostní profily a charakteristiky jednotlivých odsouzených. 

Projekt běží v Jiřicích od roku 2019 a dosud se zde vězni postarali už o dvanáct štěňat. Podle ředitele věznice jde o důležitý terapeutický prvek, který pomáhá odsouzeným připravit se na běžný život. „Pro nás to má obrovský přesah. Rozšiřuje to vnímání odsouzených, jaké to je o někoho se starat,“ vysvětlil.

Štěňata stráví v Jiřicích deset měsíců. Po odchodu z věznice je ještě čeká speciální výcvik pro vodící psy. „Nejdůležitější je, aby se naučila lásku k lidem. Chceme, aby z nich byli slušně vychovaní psi se základními návyky a povely,“ uvedl zástupce výcvikové školy.

Otevřená věznice v Jiřicích funguje od roku 2017 a nabízí odsouzeným kromě péče o psy i další aktivity připravující je na návrat do společnosti. V areálu je pěstitelská a chovatelská zóna, kde jsou klokani, páv, lama, králíci a další zvířata.  Vězni také pracují ve firmách z automobilového průmyslu nebo v Zásilkovně.

Do programu otevřené věznice bylo dosud zařazeno 300 odsouzených, z nichž 221 již bylo propuštěno na svobodu. Aktuální míra recidivy je 17,2 procenta, což je výrazně méně než celostátní průměr kolem 70 procent. 

za Sociálně-právní poradnu Václava Baudišová

 Milí čtenáři Informací ze Sociálně-právní poradny,

 klidné vánoční svátky a úspěšný rok 2025 vám srdečně přeje aktuální sestava naší poradny ve složení Václava Baudišová, Nicole Fryčová a Petr Kašpar.